UNIJA MOTOCIKLISTA SRBIJE - FORUM
Jul 29, 2014, 05:35:11 am *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: ZAHTEV DA SE OMOGUĆI PERIODIČNA REGISTRACIJA MOTOCIKALA  Klikni >> OVDE <<

Početna   Pomoć Prijavljivanje Registracija  

UMS na FaceBook Mass Company

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Bez carina u 2013godini?  (Pročitano 4460 puta)
Crven Ban
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

« poslato: Decembar 31, 2012, 10:18:46 pm »

Imam  jedno pitanje, mozda neko zna odgovor na njega. Da li se od 01.01.2013 placa carina na uvoz motocikala iz EU. Svuda se pominje samo uvoz automobila iz EU bez carine, a da li se to odnosi i na motocikle proizvedene u EU.
Sačuvana

miško_kolo
Član UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #1 poslato: Januar 01, 2013, 10:13:16 am »

Ako jeste, odjednom će u Srbiji postati cenjene Aprilie, Cagive...  Grin Grin Grin Grin
Sačuvana

Njutn laže! Lake padaju brže!
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Januar 01, 2013, 10:39:12 am »

Do sada su carinske stope za motocikle uglavnom pratile stope za automobile, ili su se samo neznatno razlikovale.

Pri tome, sama carinska stopa za vozila vec godinama nije visoka i sam PDV je visestruko veci od carinske stope.
To znaci, da i ukidanje carine na motocikle proizvedene u EU, ne bi znatno uticalo na ukupne troskove uvoza.
Sačuvana

UNIJA MOTOCIKLISTA SRBIJE
Crven Ban
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Januar 01, 2013, 06:07:41 pm »

Pa ne znam dal je znatno ili nije Roll Eyes, ali recimo ja sam 2008 za mog BMW platio carinu oko 200 i nesto eura. Za mene je i to znatno u ovoj situaciji, ne toliko sto bih za toliko kupio neki mladji motor koliko ipak da bi mi dobro posluzilo za neke 4-5 voznji po Srbiji od jedno 800km.
Posto uglavnom preferiram Evropljane Grin ipak ce mi donete neki benefit za budzet.
Sačuvana

aky
Član UO UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

Čovek sa godinama sve manje voli ono što je blizu

« Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2013, 02:01:23 pm »

Koliko sam čuo, carina se ukida samo za nova vozila. Kao što rekoh, ovo sam samo čuo....
Sačuvana

motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Januar 03, 2013, 03:06:06 pm »

Deki, kada si ti uvozio motor 2008. godine, carinske stope su iznosile:

-do 50 ccm carinska stopa - 8%,
-od 50 do 800ccm - 5%
-preko 800 ccm - 8%.

U 2009.godini SAMO za motore pruizvedene u EU uz popunjeni obrazac EUR1 kojim se dokazivalo poreklo iz EU stopa koja je iznosila 8% smanjena je na 6,4%, a stopa koja je iznosila 5% smanjena je na 3,5%.

U 2012. godini, pre stupanja na snagu novih carinskih tarifa za 2013. godinu, carinske tarife su bile;
- do 50 ccm - 1,6%
- od 50 do 800 ccm - 0%
- preko 800 ccm - 1,6%   

Za motocikla proizvedene u zemljama CEFTA i Rusije, carina je za sve kubikaze bila 0%, a za one proizvedene u ostalim zeljama zadrzalo se 8% i 5%.

Zato sam napisao da ukidanje carinske   stope nece znatno doprineti pojeftinjenju motora proizvedenih u EU, jer je u 2012. godini ta stopa bila 1,6% ili 0% u zavisnosti od kubikaze.

http://www.amss-cmv.co.rs/Katalog.html

Sačuvana

zlajabgd
Potpredsednik UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

harley d.

« Odgovor #6 poslato: Januar 04, 2013, 02:05:13 pm »

ne radujte se previše....

ko ne plati na putu, plati na ćupriji....

uveli su neku ekološku taksu pri uvozu plaća se po kg vozila
za aute je 12000din na 1000kg ili na tonu, Huh? Huh? Huh? Huh? Huh? Huh?
a novost je i neki nulti tehnički pregled od 3000dinara Huh? Huh? Huh? Huh? Huh? Huh?
Sačuvana

U SRBIJI SAM RODJEN OD TOGA ĆU I DA UMREM

Cika Kure
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

Bio nekada RC 46

« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2013, 04:44:02 pm »

Ja to nigde jos nisam zvanicno procitao, niti video da je negde objavljeno. To sto Gordan pise na Facebook, moze biti, a i ne mora da znaci. Da sacekamo mi neki zvanicni dokument.
Sačuvana

-Jel cujes?
-Cujem cika Kure.
-Sta cujes? Cujes moj k...c  Ne cuje se, a radi...
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2013, 05:33:02 pm »

Koliko ja znam ta ekoloska taksa je uvedena na belu tehniku i elektronske uredjaje kao i na jos po nesto, uz obrazlozenje da ce se ta sredstva koristiti za uklanjenje tj. razgradnju dotrajalih uredjaja.

Bilo je govora da ce i vozila podlegati toj taksi.

Ali, da se podsetimo da iznos uvoznih dazbina nikada nije bio manji nego sto je sada.
E sad, sto nije nikad bilo teze nego sada odvojiti tj. ustedeti novac za kupovinu motora, to je takodje tacno.

Pamtim neke primere iz svog licnog iskustva.

Na primer, kada je moj otac 1977. god. kupovao auto sa konsignacije, ukupne carinske i poreske dazbine su iznosile oko 120% od cene automobila.

Kada sam ja 1981. godine uvozio Kawasaki Z-750 iz Austrije (na ocevu uvoznu dozvolu, znaci nisam i nju morao da platim), motor je kostao nov nesto preko 40.000 silinga, sto znaci oko 6.000 maraka. Sa carinom i porezima iznelo je ukupno oko 10.000 maraka, sto znaci da su uvozne dazbine bile oko 70%.

A pored carine placala su se tri poreza: savezni, republicki i opstinski, svi u znatnom procentu. I jos par taksi.

Takodje, porez na prenos polovnog vozila, pa i motora iznosio je oko 20%. Sada je 2,5%. S druge strane, u vecini normalnih zemalja je 0%, znaci ne postoji.

Hteo sam da kazem da je ranije, bar sto se tice uvoznih dazbina bilo znatno gore. Bilo i ne ponovilo se.

Sačuvana

zlajabgd
Potpredsednik UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

harley d.

« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2013, 07:05:44 pm »

Ja to nigde jos nisam zvanicno procitao, niti video da je negde objavljeno. To sto Gordan pise na Facebook, moze biti, a i ne mora da znaci. Da sacekamo mi neki zvanicni dokument.

piše gordan ali evo i ovde

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.233.html:358393-Uvoz-automobila-Taksa-na-kilograme

NAJAVLjENO smanjenje carine na uvoz automobila poreklom iz Evropske unije, na osnovu primene Prelaznog trgovinskog sporazuma naše zemlje sa EU, neće, prvih dana 2012. bitnije uticati na cenu vozila u našim auto-salonima.

- Carina na vozila koja imaju kao zemlju porekla neku od država članica EU, biće smanjena na 2,5 odsto, ali je istovremeno država uvela primenu „eko takse“ za nove automobile, od 12.000 dinara po toni, pa će to anulirati uštedu - kaže Miloš Petrović, predsednik Asocijacije uvoznika automobila i delova Srbije.

Ekološka taksa naplaćivaće se shodno Pravilniku o načinu i postupanju upravljanja otpadnim vozilima, što znači da je država rešila da obezbedi sredstva za reciklažu polovnjaka odmah pri uvozu novog vozila.

- Eko taksu će plaćati uvoznik odmah prilikom carinjenja. Na taj iznos treba dodati i taksu od 11,5 odsto za elektrootpad, sijalice, akumulatore, kablove, što znači da će za vozila koja se najviše uvoze ova taksa iznositi od 130 do 150 evra, što će na kraju, najverovatnije, platiti kupac jer dileri i sada posluju sa minimalnim maržama - ocenjuje Petrović.

a evo i ovde, pocelo je da se piše o tome polovinom decembra
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=12&dd=20&nav_id=567092
Sačuvana

U SRBIJI SAM RODJEN OD TOGA ĆU I DA UMREM

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UMS na FaceBook Mass Company

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!