UNIJA MOTOCIKLISTA SRBIJE - FORUM
Decembar 20, 2014, 06:06:27 am *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: ZAHTEV DA SE OMOGUĆI PERIODIČNA REGISTRACIJA MOTOCIKALA  Klikni >> OVDE <<

Početna   Pomoć Prijavljivanje Registracija  

UMS na FaceBook Mass Company

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Jeste li vozili na loz ulje?  (Pročitano 4579 puta)
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Februar 05, 2011, 10:32:38 am »

Uzmem jutros da malo sredim garazu gde je auto i sa zaljenjem izbacim neku burad od po 60 litara koja mi je svojevremeno sluzila za loz ulje.

Kako je tada bilo lepo i jeftino voziti dizela. Odem sa prikolicom, dovezem 12 burica od po 50-60 litara, i samo voziiii. Lepo bese.

Ja sam lozak drzao na gornjem spratu garaze. Onako iz dosade, napravio sam ceo sistam. Na zidu pored auta je bilo pricvrsceno kuciste filtera za naftu od traktora (bio je jeftin ulozak filtera, pa na svakih otprilike 1.500 litara menjam). Ispred tog filtera naravno, bio je i grublji predfilter.  Grin Grin
Gore na spratu stavim usko crevo u kantu, crevo prvo ide u predfilter, iz predfiltera u filter, a drugo crevo iz filtera u rezervoar. Polako curi i filtrira se, stavim uvece, a ujutru burence od 50-ak litara ispraznjeno. Sa tim crevima i filterima, licilo je na malu destileriju. Cheesy

A odnos cena je bio, otprilike, ako je benzin bio 100 dinara, dizel je bio 60-70 din. a loz ulje 20-30 dinara.
Sačuvana

UNIJA MOTOCIKLISTA SRBIJE
zlajabgd
Potpredsednik UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

harley d.

« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 11:20:20 am »

e tamo nekih 80tih godina (86'ta )imao sam novog golfa dvojku ,dizel normalno,
onaj model sto su sastavljali u sarajevu, e sa njim sam presao jedno 120.000km
iskljucivo na loz ulje
poznata je bila ona INA pumpa na starom sajmistu,tu je stalno bilo loz ulje a nocu je  moglo da se sipa i direkno u rezervoar i u kante....

inace za ove mladje sto ne pamte, bilo je zabranjeno da se toci u automobile,
jedina razlika izmedju loz ulja i dizela je bila ,u boji dizil je bio zut ,a lozak crvenkast....cesto su na pume dovozili u istoj cisterni a onda su ga pumpadzije farbale ubacivanjem nekog aditiva koji daje boju, kasnije su bojenje radili u samoj rafineriji.

znate kako kazu sve sto je lepo ili je nelegalno ili goji,e pa voznja na loz ulje je tada bila zabranjena ,cak su i preko dnevnika pretili da ce zapleniti automobile u kojima pronadju loz ulje Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes ::)ali nisam cuo da se to i nekom desilo Grin Grin Grin

ta pretnja je bila u rangu sa onim "svedskim detektorima"za neprijavljene tv aparate,sa kojim su plasili narod da placa tv pretplatu.................a secate li se nalepnica na kolima kojima ste potvrdjivali da na radio aparat u kolima placate pretplatu
Sačuvana

U SRBIJI SAM RODJEN OD TOGA ĆU I DA UMREM

Сплинтер
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2011, 11:32:17 am »

A ekologija, tada se o tome nije mislilo! Dobro je sto tog loz ulja vise nema na trzistu mada i ova sadasnja nafta davi kad vozim iza nekog kamiona.
Kako li je bilo motociklisti tad, kada se vozio iza nekog kamiona koji trosi to loz ulje?

Ne sumljam da je bilo veoma "zapaljivo" Wink Wink
Sačuvana

I will not be comannded.
I will not be controlled
And I will not let my future go on without the help of my soul!
3OPAH
Član UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2011, 04:28:35 pm »

klasican kriminal, priznanje imamo, jos samo da vidimo kad zastareva!
"pa Vi niste oni za koje se predstavljate"
;o)
Sačuvana

.     _
.-._.=\-.
(_)=='(_)

motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2011, 04:34:24 pm »

Miso, loz ulje je bilo isto sto i nafta (D-2). Taj dim je dolazio vise zbog dotrajalosti motora i nepodesenosti bos-pumpe i dizni a ne od samog loz ulja. Tacno je da je bio veliki procenat sumpora, ali to je bilo standardno u to vreme i za D-2 gorivo pa tako i za loz ulje.

I ja sam moju W123 80-ih godina vozio iskljucivo na loz ulje. Nekad su ga farbali u crveno da se razlikuje od dizela, a nekad i ne.
Kad sam isao sa drugarima u Nemacku ili Italiju, ponesemo dve kante lozaka od 20-25 litara pa dopunimo negde u Sloveniji a kante sakrijemo u zbunje pa ih u povratku pokupimo da imamo za drugi put, jer se cesto islo.  Grin

Cak smo jednom kupili i u Austriji na pumpi u nekom malom mestu loz-ulje. Auto smo parkirali da se ne vidi, a drug koji je dobro znao nemacki je objasnio da nam treba 40-ak litara da isprobamo sistem grejanja u kuci koja se renovira. U to vreme i tamo je bila osetna razlika u ceni.

Jednom, negde 1983.g. u povratku iz Austrije kasno uvece stanemo na pumpu na ulasku u Ljubljanu, dvojica odu da zamajavaju pumpadziju, a ja stanem pored automata za loz ulje i pocnem da tocim. Slovenac tek u neko doba primeti, pocne da vristi, a mi se pravimo nevesti - kao, pa to gorivo uvek i sipamo u Beogradu, kakav je sad problem. On preti policijom, upucuje nas da moramo da sipamo dizel. Nama smesno kako se on nervira pa se kao cudimo, kazemo da niko kod nas ne sipa dizel, jedan drugar ga jos pita jel siguran on da taj dizel ne steti motoru? Mi, naravno, nepoverljivi, necemo dizel, platimo ono pola rezervoara sto smo uspeli da sipamo lozak dok nije primetio, on ostane ljut kao ris.  Grin

;o)

Ali, sto se vise ustedelo na gorivu, vise je ostajalo za trosak po inostranstvu. Za kupovinu i "ostale troskove"  Grin Grin
Nadam se da ce se Koja sloziti da ti "ostali troskovi" po inostranstvu opravdavaju ovakvo besprizorno ponasanje.

I zasto odmah - kriminal? Ja bih to, iz svog ugla, pre nazvao - voznjom na alternativna goriva.  Grin
A sto se tice zastare, zlocini protiv covecnosti nikada ne zastarevaju.  Grin
Sačuvana

miško_kolo
Član UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Februar 05, 2011, 05:00:14 pm »

C,c,c,c,c,c,c,c, kažem ja da su svi koji su "na vlasti" isti!!!!!   Grin Grin Grin Grin
Sačuvana

Njutn laže! Lake padaju brže!
Cika Kure
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

Bio nekada RC 46

« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2011, 07:22:35 pm »

Zbog takvih kao sto su ovaj predsednik i potrpedsednik je i propala drzava. Cool  Ja sam prvi dizel auto kupio 2005. godine, do tada sam uvek vozio benzince tako da se nisam bavio kriminalnim radnjama. Grin  A secam se iz tih lepih proslih vremena i bonova za benzin koji su se delili po mesnim zajednicama na potpis i voznje par-nepar. Smiley
Sačuvana

-Jel cujes?
-Cujem cika Kure.
-Sta cujes? Cujes moj k...c  Ne cuje se, a radi...
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2011, 09:40:14 pm »

Opet kazem, nije kriminal, nego upotreba alternativnih goriva. Grin

Koristiti alternativna goriva je sada jako "in". A mi smo, eto, tada bili ispred svog vremena. Grin
Sačuvana

Joksa
Član NO UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

Bmw K1200S

« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2011, 10:05:30 pm »

Pusti te savremene lepo upakovane izraze. Kriminal je kriminal, a ti i Zlaja koliko citam imate pozamasno staza.
Nemoj sad molim te da izmisljas terminologiju po sistemu zestoki momci asfalta, kontroverzni biznismeni...
Sačuvana

motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2011, 10:43:21 pm »

Auuu, Zlajo, gde smo ti i ja zalutali. Na ovom forumu se izgleda niko nije vozio na lozak Huh?

Jedino smo ja i Zlaja imali jaja (eto i pesnicke rime), da jos u ono vreme ustinemo od drzave deo poreza koji je namerila da nam uzme.
Jedino je nama jos tada bilo jasno gde ce nas nezasiti apetiti drzave odvesti, pa smo poceli borbu jos pre cetvrt veka, koristeci neoporezovano gorivo. Grin

I umesto da budemo pohvaljeni, jer smo decenijama bili dosledni idejama koje i sada, za dobrobit svih zastupamo, ispadosmo kriminalci.

Ali, sta se tu moze. To je izgleda sudbina svih vizionara. Grin
Sačuvana

Joksa
Član NO UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

Bmw K1200S

« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2011, 10:49:03 pm »

Pa, ako ti je lakse, priznacu da jedan kriterijum za spomenicu ispunjavate. Ali ne taj o kojem pises. Grin Grin Grin
Sačuvana

motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2011, 11:03:31 pm »

...e pa voznja na loz ulje je tada bila zabranjena ,cak su i preko dnevnika pretili da ce zapleniti automobile u kojima pronadju loz ulje ...

Ali Zlaja i ja smo, bez obzira na opasnosti koje su vrebale, i tada isli uz dlaku drzavi. I ko jos odavde? ... Izgleda niko...  Grin

Mozda neko i jeste, ali sad ne sme da se javi dok se ne rascisti ono oko Kojinog pitanja kada je rok da takav zlocin zastari.

Sačuvana

Crven Ban
Član UMS
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Februar 05, 2011, 11:07:49 pm »

Necu ipak da budem kriminalac Wink, bolje da cutim  Cheesy,a vi sto odajete tajne eto vam epiteta. Grin Grin Grin Grin
Sačuvana

motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Februar 05, 2011, 11:24:08 pm »

Necu ipak da budem kriminalac Wink, bolje da cutim  Cheesy,a vi sto odajete tajne eto vam epiteta. Grin Grin Grin Grin

Eto, znao sam. Nije Deki dzabe biran u Upravni odbor. Oduvek je, znaci, i on bio "na liniji" borbe protiv poreza.

Sad, sto tako sramezljivo i dvosmisleno priznaje, progledace mu se kroz prste. Ostala ta opreznost jos iz vremena ilegale. Grin
Sačuvana

mikan63
Član UO UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

R1150GS

« Odgovor #14 poslato: Februar 05, 2011, 11:54:52 pm »

Pazi boga ti samo ste vi radili ovakve stvari, možda sam i ja ali nisam kao vi, ja nikad neću da priznam  Wink
Sačuvana

dekiVR
Član UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Februar 06, 2011, 12:23:43 am »

Ko kaze da se to i danas ne radi ? Juce sam bio u Temerinu da kupim neki motor uz dogovor da ga vlasnik i doveze u svom kombiju (ford tranzit) do Vranja. Svratismo na pumpu u Temerinu,covek napuni dve kante loz ulja, malo se udaljismo,pa iz kanti u rezervoar, bez ikakvog filtriranja, i pravac Vranje. Malo sam se iznenadio otkud to, jer ovde kod nas nema loz ulja na pumpama. A kamo srece da ima  Grin Grin Grin
Sačuvana
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Februar 06, 2011, 08:35:09 am »

Vidjam i ja loz ulje na nekim pumpama, dosta retko, doduse, al stvar je u tome da je cena skoro izjednacena sa D-2. Mozda je 10-ak% samo niza, pa se ne isplati mastiti se za toliko.  Cheesy

A i ovi noviji automobili (bez klasicne bos pumpe) posle 2000.g. otprilike (euro-3) traze evro-dizel. Da ne govorim o ovim jos novijim sa DPF filterom na izduvu za koje je smrt gorivo sa iole vecim sadrzajem sumpora. A DPF filter je jaaako skup ako ga treba menjati...
Sačuvana

3OPAH
Član UMS
Realizator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Februar 06, 2011, 09:42:48 am »

;o)

Ali, sto se vise ustedelo na gorivu, vise je ostajalo za trosak po inostranstvu. Za kupovinu i "ostale troskove"  ;D ;D
Nadam se da ce se Koja sloziti da ti "ostali troskovi" po inostranstvu opravdavaju ovakvo besprizorno ponasanje.

I zasto odmah - kriminal? Ja bih to, iz svog ugla, pre nazvao - voznjom na alternativna goriva.  ;D
A sto se tice zastare, zlocini protiv covecnosti nikada ne zastarevaju.  ;D
hm dragi moji drugari, Al Kapone nije fasovo robiju zbog ubistva, nego, zato sto nije placao porez!
kad izbegavas takse drzavi sve nas zezas!
ali ako ste tako rusilii komunizam sve Vam je oprosteno!
;O)
Sačuvana

.     _
.-._.=\-.
(_)=='(_)

aca-pn
Aktivista
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Februar 06, 2011, 09:57:05 am »

Secam se da je moj otac redovno uzimao loz ulje u buretu od 200 lit od Bugara koji su ga svercovali u kamionima za vreme sankcija. Ko zna koliko je Dzeta presla na loz ulje Smiley
Sačuvana
motoklasik
Predsednik Unije
Predlagač
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Februar 06, 2011, 10:12:08 am »

Dobro, sankcije su bile kasnije, nije bilo drugog izbora. Kupovali smo i nekakvu naftu sa ruskih ili ukrajinskih brodova - na Dunavu, direktno.

To i ne racunam u ovaj staz "za spomenicu", sto kaze Joksa.

hm dragi moji drugari, Al Kapone nije fasovo robiju zbog ubistva, nego, zato sto nije placao porez!
kad izbegavas takse drzavi sve nas zezas!
ali ako ste tako rusilii komunizam sve Vam je oprosteno! Grin

Bilo kako bilo, srusismo ga. Koliki je tu bio nas skromni doprinos sa loz uljem, utvrdice istoricari u decenijama koje dolaze Cheesy Cheesy Cheesy

A ja i tu opet imam svoj ugao gledanja.
Kad se omasovi izbegavanje taksi, i po tom osnovu pocne da pada budzetski prihod, drzava onda pocne da razmislja da li su takse realne i svrsishodne.

Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UMS na FaceBook Mass Company

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!